Projekti
Če ti je bilo branje všeč, bova zelo vesela, če nama za najine projekte častiš kavico ali piškotek v zavihku Častim!
V primeru, da te še kaj zanima naju lahko vprašaš na Facebook-u ali pa nama pišeš preko kontaktnega obrazca.
BATERIJA, POLNILEC IN INVERTER
Za prejšnjo baterijo (svinčeno, 200Ah) nama je prejšnji lastnik rekel, da jo bo treba počasi zamenjati, kar sva ugotovila že prvo noč, ko nama ni zdržala niti eno noč delovanja hladilnika (ne, hladilnik ni bil problem). Zato sva naslednje noči raje izklopila hladilnik, da sva imela vsaj sidrno luč prižgano celo noč. Seveda je bila v planu nova baterija, a sva se morala odločiti, kakšno izbrati in koliko za njo zapraviti. Po raziskovanju sva se odločila, da bo najboljša odločitev, da kupiva LiFe4Po baterijo s kapaciteto 200Ah. Tako bi lahko res porabila vseh 200Ah, kar pri drugih tipih baterij ponavadi ni možno. S tem sva nekoliko privarčevala na prostoru v jadrnici. Nad njenim delovanjem sva res navdušena, saj sva jo že nekajkrat izpraznila tudi do 20% in sva vedela, da imava še vedno rezervo. Zaradi nje nama tudi večinoma ni potrebno skrbeti, koliko elektrike porabiva, hkrati pa sva tudi marsikaj predelala, da deluje na elektriko namesto na roke/noge. Vse za udobje.
Seveda ti baterija in sončne celice nič ne pomagajo, če vmes nimaš primernega polnilca. Ker sva vedela, da alternator na najinem motorju ni primeren za polnenje litijevih baterij, sva iskala nekaj, kar bi nama omogočilo združevanje stare in nove tehnologije. Tako sva odkrila DC/DC polnilec znamke Renogy (njihovo imava tudi baterijo, sončne celice in inverter), ki je primeren za polnenje raznoraznih baterij, hkrati pa deluje tudi kot vmesnik med alternatorjem in litijevo baterijo. Poleg tega zna polniti s pomočjo sončnih celic tudi baterijo za zagon motorja, ko je najina hišna baterija polna. Ima sicer tudi svoje omejitve, ki pa jih do sedaj še nisva dosegla in za najine potrebe deluje odlično.
Ker pa v vsakodnevnem življenju ne moreva brez izmenične (AC) napetosti, kot jo imamo doma (230V) sva želela imeti na barki tudi inverter. V osnovi za polnenje razne elektronike, ki nima možnosti polnenja preko USBja ali 12V, po drugi strani pa tudi za uporabo drugih električnih in kuhinjskih pripomočkov. Spet sva raziskovala, kaj kupiti in se na koncu odločila, da vzameva inverter, ki je združen skupaj s polnilcem baterije iz 230V, ko si priklopljen na elektriko v marinah. Nekje sva zasledila, da ko enkrat imaš inverter kasneje vedno ugotoviš, da bi rad imel močnejšega. Zato sva se že takoj odločila za takega, ki je zmožen daljše obremenitve na 2000W, kar brez problema prenese tudi najina nova baterija. Seveda ju je bilo potrebno povezati s primerno debelimi kabli in varovalkami. Sedaj lahko uporabljava tudi indukcijsko ploščo za kuhanje namesto plina, ko je baterija dovolj polna. Zdi se nama prav fino, da lahko »zastonj« kuhava kosilo, pogrejeva vodo za topel tuš itd.
Vse skupaj sva lepo skrila pod najino posteljo, čeprav sva imela najprej kar dileme, kam vse te ogromne zadeve postaviti (že sama baterija je zelo velika). Všeč nama je tudi, ker lahko polnilec in baterijo spremljava preko bluetooth povezave na mobitelu in spotoma vidiva, koliko elektrike proizvajava ali porabljava. Ugotovila sva tudi nekaj trikov, kako spreminjati način polnenja glede na to, koliko želiva obremenjevati alternator oziroma kako uravnavati, s kakšno močjo polniva baterijo.